Altzheimer- co to za choroba?
Krótkotrwałe problemy z pamięcią pojawiające się u osoby starszej wcale nie muszą oznaczać choroby Alzheimera. Natomiast kiedy dołączają do tego kłopoty z orientacją, mówieniem, czytaniem oraz podejmowaniem decyzji, warto skontaktować się z lekarzem i sprawdzić, czy nie jest to pierwsza faza, rozwijającej się od dawna choroby.
Choroba Alzheimera dotyka ponad 300 tys. Polaków. Nasza populacja znacząco się starzeje. W roku 2050 osoby powyżej 65. roku życia będą stanowiły ok 30% społeczeństwa. Ponieważ ryzyko zachorowania na Altzheimera rośnie wraz z wiekiem, przewiduje się, że za około 30 lat ilość chorych wzrośnie trzykrotnie.
Ilość przypadków Altzheimera w poszczególnym wieku przedstawia się następująco:
- 65-70 lat– to ok 3%;
- 85-90 lat– to ok 40%.
Choroba Alzheimera jest przykładem otępienia starczego i uznaje się ją za jedną z przyczyn demencji, jednak nadal nie wiadomo, co jest jej konkretnie powoduje tę chorobę. Jej patogeneza mówi o procesie stopniowej i nieodwracalnej utraty komórek nerwowych w mózgu. Proces ten prowadzi do upośledzenia podstawowych funkcji, takich jak:
- mowa;
- myślenie;
- zdolność uczenia się i rozumienia;
- ocena sytuacji;
- umiejętność podejmowania decyzji.
Altzheimer jest chorobą nieuleczalną– istnieją jedynie leki, które mogą złagodzić niekorzystne skutki choroby, lecz nie wyleczyć. Na pomoc przychodzą również kompleksowe rozwiązania w opiece geriatrycznej, t.j. zajęcia rehabilitacyjno-ruchowe organizowane w domach seniora.