terapia zajęciowa- dom seniora
Terapia zajęciowa

Terapia zajęciowa w Domu Seniora

Terapia zajęciowa to forma terapii uaktywniającą pacjentów z ograniczeniami sprawnościowo-ruchowymi. Dzięki ćwiczeniom osoby starsze łatwiej radzą sobie z czynnościami dnia codziennego.

Podczas terapii zajęciowej wykonywane są ćwiczenia psychoruchowe, wpływające na sprawność fizyczną seniora, a także na jego rozrywkę, samopoczucie i rozwój intelektualny.

Jest wiele rodzajów terapii zajęciowej, które powinny być indywidualnie dobrane do potrzeb seniora.

Wyróżniamy kilka form terapii zajęciowej!

ARTETERAPIA

Arteterapia to terapia poprzez sztukę. Polega na aktywizowaniu seniora podczas zajęć artystycznych, m.in. poprzez malowania obrazów, rzeźbienie, tworzenie muzyki. Po wykonaniu wszystkich czynności dzieła są analizowane i omawiane z terapeutą, dzięki czemu podopieczny może zrozumieć swoje myśli, emocje oraz poczuć sens tworzenia. Dzięki arteterapii seniorzy czują satysfakcję z samodzielnego tworzenia oraz otwierają się na rozmowę z innymi.

ERGOTERAPIA

Ergoterapia polega na umożliwieniu osobie wykonywania pracy manualnej (garncarstwo, krawiectwo, stolarstwo), umożliwiającej rozwijanie zdolności manualnych, motorykę oraz poprawę samooceny.

ESTETOTERAPIA

Estetoterapia ma na celu umożliwianie podopiecznemu  kontaktu z otoczeniem, uwrażliwiając go poprzez bodźce wzrokowe, a także estetyczne związane z kontaktem z naturą. Estetoterapia jest często łączona z kinezyterapią – terapią ruchem, a także socjoterapią- terapią grupową. Połączeniem obu tych metod są m.in.: spacer po lesie, wycieczki.

W ramach terapii zajęciowej są również organizowane zajęcia relaksacyjne, mające na celu zmniejszenie stresu. Są to m.in. medytacja i aromaterapia.

BEZPŁATNY EBOOK